Każdy, nawet najbardziej doświadczony i ostrożny kierowca może zostać poszkodowany w wyniku kolizji. Skutki stłuczek i wypadków mogą być dotkliwe. Nierzadko do wysokich kosztów związanych z koniecznością naprawy uszkodzonego pojazdu dochodzą znacznie poważniejsze problemy związane z uszkodzeniem ciała. Pamiętaj o tym, że w trudnej sytuacji należy Ci się odszkodowanie po wypadku.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Osoba poszkodowana w wyniku kolizji drogowej może liczyć na środki od towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca. Odszkodowanie po wypadku ma pokryć straty materialne i osobowe. Oznacza to, że otrzymana pomoc może być wykorzystana na przykład na naprawę samochodu, rehabilitację, profesjonalną opiekę medyczną, zakup leków. Ubezpieczenie ma również być rekompensatą  w przypadku utraconych dochodów.

Szkodę samochodową należy zgłosić osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej ubezpieczyciela sprawcy. Aby otrzymać należne pieniądze, należy uzupełnić specjalne oświadczenie. Możesz również skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody (BLS).

Uszkodzenie auta przez siły natury

Nierzadko do wypadków dochodzi nie przez innych kierowców, a przez czynniki niezależne od nikogo, na przykład dziką zwierzynę. W takim wypadku o zadośćuczynienie mogą starać się osoby mające polisę AC.

Kiedy możesz starać się o odszkodowanie?

Z ubezpieczycielem najlepiej skontaktować  się bezpośrednio po wypadku. Jednak nierzadko zdarza się, że pewne usterki albo dolegliwości dają o sobie znać dopiero po jakimś czasie. Z tego względu o wypłatę odszkodowania możesz starać się do 3 lat po wypadki, a w przypadku szkody osobowej – do 20 lat.

Comments are closed.