Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym budowę domu można znacząco przyspieszyć. Zamiast pustaków, do budowy ścian budynku można wykorzystać prefabrykowane ściany betonowe. Czym są i jakie są zalety ich zastosowania?

Ściany betonowe prefabrykowane – co to takiego?

Są to wcześniej wyprodukowane, gotowe elementy przygotowane do montażu. Łączone ze sobą, tworzą większą całość. Prefabrykacja to proces o wysokiej precyzji, który przeprowadzany jest w specjalnych warunkach. Ogrzewane formy i pomieszczenia przeznaczone do dojrzewania betonu przyspieszają proces wiązania masy, dzięki czemu cały proces przebiega znacznie szybciej niż w przypadku wylewania betonu bezpośrednio na placu budowy.

Poszczególne elementy produkowane są na zamówienie, by ich wymiary i niezbędne otwory np. okienne czy drzwiowe, były zgodne z projektem. Prefabrykowana ściana betonowa może być gotowa nawet w ciągu kilku dni.

Zalety prefabrykowanych ścian betonowych

Ze względu na sposób i warunki produkcji prefabrykowanych ścian betonowych, wiązanie betonu trwa tylko kilka dni, podczas gdy wylany na placu budowy potrzebuje ok. 28 dni by uzyskać pełną wytrzymałość. Na ostateczny czas związania masy wpływają warunki atmosferyczne, co w przypadku prefabrykatów nie ma żadnego znaczenia.

Prefabrykowane ściany z betonu pozwalają również zaoszczędzić czas i koszty związane z pracami wykończeniowymi. Dzięki gładkiej powierzchni nie wymagają tynkowania i są gotowe do malowania. Prefabrykowane ściany betonowe są cieńsze niż te stawiane z pustaków, co pozwala zyskać nawet kilkanaście centymetrów przestrzeni na każdej ścianie.

Betonowe ściany prefabrykowane – wady i ograniczenia

W wielu aspektach ściany prefabrykowane są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne ściany z pustaków, jednak mają również kilka wad. Głównym ograniczeniem mogą być koszty.

Choć sama robocizna będzie tańsza i krócej potrwa, droższe może okazać się samo dostarczenie gotowych elementów. Ze względu na duże rozmiary, prefabrykowane ściany betonowe wymagają specjalistycznego transportu.

Czy prefabrykowane ściany to dobry wybór?

Mimo wspomnianych wad jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Choć niektóre koszty rosną, funkcjonalność i jakość prefabrykowanych ścian pozwala również znaleźć sporo oszczędności tam, gdzie budowa z pustaków nie daje takich możliwości. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, najlepiej przygotować dokładny kosztorys.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe.

Comments are closed.