Temat alimentów i ich płacenia to jedno z częściej poruszanych zagadnień ostatnich lat w Polsce. Wiele mówi się nie tylko o obowiązku alimentacyjnym, ale też o tym, jak wiele osób uchyla się od tego obowiązku. W wielu przypadkach osoby, którym należne są alimenty, nie mogą ich uzyskać, gdyż osoba zobowiązana do ich płacenia znajduje się za granicą. Czy da się uzyskać alimenty z zagranicy? Okazuje się, że tak!

Co zrobić, by uzyskać alimenty z zagranicy?

Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, jak zadecyduje o tym są – wyjazdy zagraniczne nie są powodem, by unikać płacenia alimentów. Istnieją jednak narzędzia do tego, aby ściągać alimenty również z zagranicy. Aby uzyskaćalimenty z zagranicy, pierwszym krokiem jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego, które pozwoli na dochodzenie tego świadczenia. Posiadając taki tytuł, jednocześnie nie mogąc egzekwować świadczenia w kraju, sąd może wszcząć postępowanie egzekucyjne poza granicami kraju. Warto pamiętać, że aby złożyć wniosek o egzekucję poza Polską, konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty, jak również przedstawienie dokumentów potwierdzających bezskuteczność egzekucji. Do rozpoczęcia procesu egzekucji należności konieczne jest również wskazanie, gdzie znajduje się osoba uchylająca się od obowiązku alimentacyjnego.

Alimenty z zagranicy– gdzie uzyskać pomoc?

Wnioskowanie o wszczęcie postępowania o alimenty z zagranicy może wydawać się procesem skomplikowanym i trudnym. Chcąc mieć pewność, że wszystkie procedury zostały dopełnione, warto pomyśleć o zatrudnieniu wykwalifikowanego adwokata, który nie tylko pomoże w kompletowaniu dokumentacji, ale też będzie naszym przedstawicielem przed sądem. Doświadczony adwokat wskaże również możliwości prawne, które pozwolą skuteczniej walczyć o swoje prawa w sądzie.

 

 

Comments are closed.