Ubezpieczenie OC stanowi jeden z podstawowych dokumentów obowiązkowych dla Polaków posiadających pojazd mechaniczny. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest niezbędne do poruszania się po polskich drogach – jego brak narazi nas na olbrzymie straty finansowe.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to jedna z najczęściej sprzedawanych polis ubezpieczeniowych w kraju. Polisa taka jest obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Zadaniem polisy jest ochrona interesów innych uczestników drogi w przypadku kolizji czy wypadku spowodowanego z winy właściciela polisy. Polisa pozwala na pokrycie szkód materialnych czy też kosztów leczenia w takich sytuacjach. Ubezpieczenie OC jest polisą roczną – oznacza to, że ochrona obejmuje okres roku od podpisania umowy i opłacenia polisy. Po tym czasie konieczne jest zakupienie nowej polisy – najlepiej z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia. Okazuje się, że nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC może narażać nas na wysokie kary finansowe. Polisa OC sprawdzana jest podczas każdej kontroli drogowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia nie jest stała – i powinniśmy wiedzieć dlaczego tak jest. Wysokość ceny polisy zależy przede wszystkim od wieku właściciela pojazdu, wieku i marki samochodu, pojemności silnika. Elementem, który brany jest pod uwagę jest też miejsce rejestracji samochodu. Cenę polisy obniżają zniżki – kierowcy nabywają je z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy (w przypadku wypadków czy kolizji kierowca traci zniżki). W przypadku młodych kierowców (do 25 roku życia) musimy liczyć się z faktem, że taka polisa będzie zdecydowanie droższa. Wynika to z oceny ryzyka kolizji czy wypadku spowodowanego przez osobę bez doświadczenia za kierownicą.

 

 

Comments are closed.