Kupując samochód, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z nabyciem przedmiotu. Jedną z najważniejszych jest podatek od kupna samochodu PCC – czyli inaczej mówiąc: podatek od wzbogacenia się. Jaka jest wysokość tego podatku? Czy możliwe jest jego nieopłacenie?

Jak opłacić podatek od kupna samochodu PCC?

Kupując samochód (bez względu na to, czy jest on nowy czy używany), zwiększa się stan posiadania dla danego gospodarstwa. W takiej sytuacji konieczne jest uiszczenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Podatek od kupna samochodu PCC wynosi dokładnie 2 procent wartości samochodu, a kupujący ma 14 dni na to, aby opłacić go w odpowiednim urzędzie. Okazuje się jednak, że nie zawsze podatek od kupna samochodu PCC płaci kupujący – z czego to wynika?

Podatek od kupna samochodu PCC nie obowiązuje w konkretnych sytuacjach. Przede wszystkim nie musimy się nim martwić, kiedy samochód kupujemy w salonie samochodowym. Podatek nie dotyczy nas również, kiedy samochód kupowany jest w komisie. W sytuacji kiedy samochód nie kosztuje więcej niż 1000 zł również nie musimy przejmować się opłacaniem podatku. Opłata podatku PCC nie muszą się przejmować też te osoby, które kupiły samochód za granicą. Istotna jest wiedza, że sprowadzając samochód zza granicy czy też kupując go w komisie (auta sprowadzone zza granicy, nieprzerejestrowane), nie płacimy podatku PCC, ale zobligowani jesteśmy do uiszczenia akcyzy. Okazuje się też, że z PCC zwolnione są osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, które nabywają samochód w celach rehabilitacyjnych.

Wartość samochodu i podatek od kupna samochodu PCC

Wysokość podatku wynosi 2 procent. Wartość samochodu wpisujemy w odpowiednie rubryki podczas wypełniania formularza PCC-3. Wiele osób pyta, czy można zaniżyć wartość samochodu, aby zapłacić niższy podatek? Jest to wprowadzanie urzędu w błąd – instytucje mają możliwość sprawdzenia ceny rynkowej danego modelu.

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.