Na barkach każdego właściciela pojazdu mechanicznego spoczywa obowiązek corocznego ubezpieczania swojego mienia. Niestety, dla wielu kierowców, a przede wszystkim tych niedoświadczonych i młodych, ubezpieczenie samochodu jest niemałym wydatkiem. Jednym z najczęściej praktykowanych sposobów na obniżenie wydatków jest ustanowienie współwłasności.  Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? Sprawdź!

Ubezpieczenie samochodu: na czym polega współwłasność?

Świeżo upieczeni kierowcy nie mają na swoim koncie zniżek za staż i bezszkodową jazdę. Z tego powodu wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC może negatywnie zaskoczyć. Aby obniżyć koszty, niedoświadczone osoby decydują się na wpisanie do dowodu rejestracyjnego jeszcze jednego kierowcy – bardziej doświadczonej, starszej i zaufanej osoby, która ma na swoim koncie specjalne ulgi. Współwłasność samochodu oznacza nie tylko obniżenie kosztów ubezpieczenia, ale również równe rozłożenie odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Ubezpieczenie samochodu mającego dwóch właścicieli może być tańsze nawet o połowę. Określenie kosztów nie jest możliwe, ponieważ towarzystwa wyliczają składkę na podstawie wielu czynników (modelu i marki pojazdu, mocy, pojemności silnika, roku produkcji, danych właścicieli, miejsca ich zamieszkania).

Nieopłacona składka

Kupno polisy OC jest obowiązkowe. Ważną zasadą, o której musi pamiętać każdy kierowca, jest zachowanie ciągłości polisy. Nawet jednodniowa luka między umowa może oznaczać poważne kary. Konsekwencje zaniedbania są poważne – obie osoby widniejące w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „właściciel” będą obarczeni niemałą karą finansową.

 

 

Comments are closed.