Kostiumy kąpielowe pojawiły się tak naprawdę już w XIX w., bo pojawiła się potrzeba posiadania ubrania na nadmorski wypoczynek. Wypoczywanie w formie plażowania i kąpieli morskich połączyło się z potrzebą wyprodukowania pierwszych kostiumów kąpielowych. To był ich prawdziwy początek i narodziny mody na ten rodzaj odzieży.

Czy kostium kąpielowy zawsze wyglądał tak jak dziś?

Moda i cały przemysł odzieżowy ulega stałej ewolucji. Zmienia się tak szybko, że często nie nadążamy za trendami. W temacie „kostiumy kąpielowe” początkowo postępy były mierne. Pruderyjne i wstydliwe społeczeństwa końca XIX i początków XX wieku krytykowały odkryte kostki u nóg. Co dopiero pokazać całe ciało! Gdy zaistniała moda na pobyt na plażach, kobiety właściwie wchodziły do wody w gęsto tkanych, grubych koszulach do kostek. Prawdopodobnie podczas powiewów wiatru musiały wyglądać jak pędzone podmuchami żaglowce. Szybko jednak rozpoczęły się przemiany w modzie. Kobiety zrezygnowały z gorsetów i zaczęły nosić krótsze sukienki. Był to idealny sygnał dla projektantów. Odważniejsi zaczęli proponować modnym paniom coraz ciekawsze modele. Najpierw były to pantalony z zabudowaną górą. Stopniowo tkaniny używano coraz mniej, a kostiumy odsłaniały coraz więcej. Był to trend nierozerwalnie związany z modą odzieżową w ogóle. Najpierw miały miejsce pierwsze wybory miss piękności. Do tradycji takich wyborów weszło, że kandydatki muszą zaprezentować się w kostiumach kąpielowych. Ta reguła istnieje do dziś, ale kostiumy kąpielowe uległy ogromnej metamorfozie przez ponad sto lat.

Na jaki rodzaj kostiumu się zdecydować?

Wybór odpowiedniego kostiumu kąpielowego nie jest łatwy. Musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy – czy będziemy w nim się kapać, intensywnie pływać, leżeć w jacuzzi. Każdy rodzaj aktywności wymaga innego kostiumu. Do aktywnego pływania najlepiej wybrać kostium jednoczęściowy, żeby nie martwić się utratą części odzieży podczas dużego wysiłku i prędkości. Takie kostiumy powinny być gładkie i opływowe. Inaczej jest z tymi do kąpieli słonecznych i pluskania się w basenie, czy jacuzzi. Tu istnieje pełna dowolność form kształtów, cekiny, falbanki i koronki. Jeśli chodzi o wybór – kostium jedno- czy dwuczęściowy, to zależy on od właścicielki stroju. Panie odważne i pewne swoich kobiecych atutów mogą wybrać kostium dwuczęściowy ze stringami. Nie ma nic lepszego na palące słońce. Kobiety nie lubiące epatować „golizną” wybiorą strój jednoczęściowy. Może być wygodny, równie uroczy i seksowny, jak dwuczęściowy. Wybór to sprawa właścicielki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Kostium kąpielowy.

Comments are closed.