Jeździectwo bez wątpienia jest pięknym i rozwijającym sportem kształtującym charakter. Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z prestiżową dyscypliną powinna mieć jednak świadomość, że jazda konna jest również wymagająca. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas jazdy i, co najważniejsze, bezpieczeństwo, należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Jakie elementy powinny znaleźć się w garderobie każdego miłośnika jazdy konnej? Sprawdź nasze rady! 

Przede wszystkim: solidny kask do jazdy konnej

Na szczycie listy najważniejszych elementów jeździeckiego stroju znajduje się kask do jazdy konnej.  Żeby nakrycie głowy chroniło przed skutkami ewentualnych upadków, powinno być idealnie dopasowane do obwodu i kształtu głowy użytkownika. Skorupa powinna być lekka, a jednocześnie wytrzymała. Wnętrza solidnych modeli wyposażone są w gąbczasty wkład wchłaniający pot i amortyzujący wstrząsy. Pamiętaj, że raz uszkodzony kask traci swoje właściwości. Podczas wizyty w sklepie sprawdź, czy wybrany model spełnia normy bezpieczeństwa.

Bryczesy

Bryczesy to dopasowane, elastyczne spodnie jeździeckie. Dzięki specjalnej, częściowo bezszwowej konstrukcji godziny spędzone w siodle nie powodują bolesnych otarć. Charakterystyczną częścią bryczesów są leje (częściowe lub pełne), czyli skórzane, wzmacniane elementy. Specjalne spodnie nie krępują ruchów podczas jazdy i zwiększają przyczepność do siodła, chronią przed otarciami. Bryczesy dostępne są w wersji letniej oraz zimowej (ocieplanej).

Obuwie

Standardowe obuwie sportowe może wyślizgiwać się ze strzemion, co utrudni jazdę i zwiększy ryzyko wystąpienia kontuzji. Znacznie lepiej sprawdzą się sztyblety lub oficerki z wąskim czubkiem i gładką podeszwą  z niewielkim obcasikiem mierzącym 1-2 cm. 

Comments are closed.